Pływanie
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czerwiec to w kalendarzu pływackim bardzo „pracowity” miesiąc. Praktycznie w każdy weekend rozgrywane są imprezy sportowe w całej Polsce. W kilku z tych zawodów wystąpili kraśniczanie z "Fali".

W dniach 17-18 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrano Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13 lat – II runda. To najważniejsze w roku zawody dla tej kategorii wiekowej, bowiem rywalizują ze sobą w bezpośrednich pojedynkach przedstawiciele klubów z połowy Polski (druga cześć kraju ścigała się w Bydgoszczy). Zawodniczki Fali – Emilia Surowiec i Nikola Dzięgielewska spisały się bardzo dobrze ustanawiając rekordy życiowe prawie w każdy swoim starcie (obie płynęły 100 i 400m st. dowolnym oraz 100 i 200m st. grzbietowym). Na tę chwilę jednak ich czasy wystarczały na zajęcie miejsc w trzeciej, czwartej dziesiątce w tych stojących na bardzo wysokim poziomie zawodach.

Tydzień później, 24-25 czerwca w Lublinie, odbyły się Główne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Pływaniu. Najlepiej spisał się Rafał Wójcik, który został mistrzem województwa lubelskiego na 200m st. dowolnym w kategorii open! Rafał wywalczył także drugie miejsce na 400m tym stylem. Na podium w kategorii open stanął też Dawid Dzięgielewski – II na 200m st. klasycznym. Natomiast w kategorii młodzików swój medal wywalczyła Emilia Surowiec – zajęła III miejsce na 800m st. dowolnym.

W tym samym czasie co Mistrzostwa Województwa rozegrano I Memoriał Jana Wiederka i Zbigniewa Pacelta. Obaj panowie to pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego bardzo zasłużeni dla Polskiego pływania najpierw zawodnicy, później szkoleniowcy i działacze. Zmarli niedawno temu i miejscowe środowisko postanowiło uczcić ich pamięć organizując Memoriał. Zawody zgromadziły wielu zawodników z czołówki Polski. Nie zabrakło także zawodniczek "Fali" Kraśnik – startowały Anna Wilk, Maja Ryfka i Milena Sosnówka. W stojącej na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym imprezie IV miejsca wywalczyły Anna Wilk ( na 200m st. klasycznym) i Maja Ryfka ( na 200m st. grzbietowym).

Ostatnimi zawodami przed zbliżającą się serią Mistrzostw Polski była tradycyjne Otwarte Mistrzostwa o Puchar Prezydenta Puław. Zdecydowanie najlepszą zawodniczką imprezy została Maja Ryfka, która odniosła zwycięstwo na 200m st. dowolnym i 200m st. zmiennym. Na podium w najstarszej kategorii stanęły także Gabriela Surowiec (II miejsce na 200m st. grzbietowym) i Milena Sosnówka (II miejsce na 200m st. motylkowym). W kategorii młodzików 12-13 lat natomiast trzecią lokatę wywalczyła Emilia Surowiec (na 200m st. dowolnym). Tuż za podium uplasowało się rodzeństwo Dzięgielewskich: Dawid był IV na 200m st. klasycznym, a Nikola zajęła V miejsce na 50m st. grzbietowym.

Teraz już ostatni etap przygotowań do Mistrzostw Polski (przygotowania większości zawodników można obserwować na naszej odkrytej pływalni – nareszcie!). Naszych zawodników zobaczymy w Mistrzostwach Polski Juniorów 16 lat (w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży) w Gliwicach, Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat w Oświęcimiu oraz Mistrzostwach Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych w Dąbrowie Górniczej. W swoich mistrzostwach nie wystąpi Rafał Wójcik, ale jemu będziemy kibicować w pierwszej połowie sierpnia kiedy to będzie reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata Głuchych w Buenos Aires! (przygotowania Rafała i części kadry narodowej niesłyszących odbędą się również na odkrytej pływalni w Kraśniku).